Ana Sayfa                    Ürünlerimiz                    Tarifler & Yararları                    İletişim & Sipariş
   
 
 
      Karadut, böğürtlene benzeyen 2 - 3 cm. uzunluğunda, kırmızımtırak, siyah renkli, mayhoşumsu, lezzetli bir meyvedir.
    Meyvenin bileşiminde şeker, organik asitler ve bayer maddeleri bulunur. Meyvelerinden hazırlanan şurup, ağız ve boğaz hastalıklarında gargara halinde özellikler çocukların pamukçuk tedavisinde yara üzerine bir pamuk yardımıyla sürülerek kullanılır.
    Halk hekimliğinde yer alan mellit yapımında da karadut kullanılmaktadır. Bunun için; bir ölçek dut özü, iki ölçek balla karıştırılıp şurup kıvamına gelinceye kadar su eklenir. Başta soğuk algınlığı olmak üzere, bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır.
    Karadut; Anadoluda reçel ve pekmez olarak da tüketilir. Besin değeri yüksek, sindirimi kolay dut reçeli ve pekmezinin mide, bağırsak kanalı hastalıkarında son derece tedavi edici özelliğe sahip olduğu görülür.
Bunun yanı sıra; renk ve lezzet düzeltici olarak, gerek ilaç gerekse pasta ve şekerleme yapımında kullanılan yardımcı bir meyvedir.
 
Kaynaklar : Prof. Dr. Turhan BOYTOP - İst. Üniv. Ecz. Fak.
  Prof. Dr. Necmettin ZEYBEK - Ege Üniv. Ecz. Fak.
  Dr. Himmet KARAZEYBEK Trakya Üniv. Tıp. Fak.

 

 
  Karadut Reçeli : Karadut reçelimiz tamamen doğal olup, içerisinde herhangi bir suni tatlandırıcı kullanılmamıştır. Meyve oranı %100 ‘dür. Tamamen taze meyvelerden imal edilmiştir. Reçellerimizde sadece ekşi karadut kullanılmıştır. %100 doğal meyve içeriğine sahip olan reçellerimiz doğallığından dolayı kristalleşebilir. Bu yüzden buzdolabında değil, mümkün olduğunca sıcak ortamda muhafaza edilmelidir.  
 
  Karadut Şurubu : Karadut şuruplarımız 2 farklı çeşittedir
  • Şekersiz Doğal Karadut Özü Şurubu: Şekersiz olan karadut özlerimiz, ürünlerimiz içerisinde en kıymetli ve en sağlıklı olanlarıdır. Herhangi bir ısıl işlemle yoğrulmamış, güneşte bekletilmemiş ve içerisine hiçbir tatlandırıcı madde ilave edilmemiştir. Genelde sade olarak içilen bir ürünümüzdür. İçeriği gereği sürekli serin ortamda muhafaza edilmelidir.

  • Şeker Katkılı Karadut Şurubu : Doğal karadut özü şurubundan farklı olarak, içerisine sadece şeker ilave edilmiştir. Su ilave edilerek veya diğer gıda ürünleriyle karıştırılarak tüketilir. Serin bir ortamda muhafaza edilmelidir.

 
 
  Karadut Pekmezi : Karadut şurubunun saatlerce kaynatıldıktan sonra güneşte bekletilmesiyle elde edilen leziz bir pekmezdir.  
 
 
Taze Meyve
: 15 Haziran – 15 Eylül ayları arasında, içerisine tatlı karadut meyvesi karıştırılmadan, şoklanmamış olarak elde ettiğimiz ürünümüzdür.
 
 
Karadutçu Ziya - En doğal ve en sağlıklı karadut mamülleri. tasarım & programlama | databilgi